SZAKMAI BESZÁMOLÓ
A Területi Művelődési Intézmények Egyesülete CSSP-TANCHAZ-2023-0169 pályázati azonosítójú, Táncházi és népzenei hagyományaink ápolása és megőrzése az FMH-ban című támogatott programjának megvalósulásáról
A támogatási időszakban három táncházunk megvalósításához járult hozzá szorosan a Csoóri Sándor Alap által nyújtott támogatás.
1. Muzsikás gyerektáncház
A Muzsikás gyerektáncházban a gyerekek és a kísérőik megismerkedhetnek az autentikus magyar népzenével: a népzene, a néptánc, továbbá a kézműves foglalkozás által felelevenednek a hagyományos népszokások. Az értékek átörökítése mellett a táncház kiváló alkalmat teremt a gyerekeknek és felnőtteknek ismerkedésre, a gyerektáncház állandó találkozóhelyként is szolgál. A táncház programja minden héten ugyanúgy áll össze, ez a kiszámíthatóság állandóságot jelent, biztonságot nyújt a célközönségüknek. A Muzsikás gyerektáncház átlagos látogatottsága 100–120 fő. A Kossuth-díjas Muzsikás együttes tagjai, az elismert táncházvezetők és népi játszóházvezető jelenléte biztosítja azt, hogy a látogatók hétről hétre magas színvonalú program részeseivé válnak. A Csoóri Sándor Alap támogatása teszi lehetővé azt, hogy továbbra is nagyon kedvező áron kínálhassuk a belépőjegyet, így minél többen részt vehetnek a táncházon, minél szélesebb körből. A nagycsaládosoknak külön kedvezményeket tudunk így nyújtani.
Az elmúlt időszakban előfordult betegségek miatt és Éri Péter halála után Sipos Mihály fiatal zenészekkel, illetve Kardos Mária gardonossal gondoskodott az autentikus zenei kíséretről, fenntartva a táncház zenei kíséretének nívós színvonalát.
A Muzsikás gyerektáncház keddenként 17:00 órakor kézműves foglalkozással kezdődik, Kovács Annamária kézműves, népijátszóház-vezető várja a gyerekeket és kísérőiket a táncház végéig. Népszerű a kézműves foglalkozás, ahol az ünnepkörökhöz kötődő ötletes tárgyakat készíthetnek el – elsősorban természetes anyagokat felhasználva – a kicsik és nagyok egyaránt. A tanévhez igazodó Muzsikás gyerektáncház általában szeptember elejétől május végéig tart. A Csoóri Sándor Alap támogatása tette lehetővé a jegyárak alacsonyan tartását és a neves népzenészek, néptáncosok, oktatók tiszteletdíjának zavartalan kifizetését.
A táncház daltanítással kezdődik, az éneklést követi a tánctanítás. A táncházvezetők (Littner Anita és Kovács Zsuzsánna néptáncoktatók) a gyerekek életkorát figyelembe véve mutatnak, tanítanak tánclépéseket, a táncolást egy csendesebb rész követ, amikor mondókák, versek hangzanak el. Utána újra tánc következik, majd a közönség leül, Bödőcs Zoltán bemutat egy táncot, és Sipos Mihály, a Muzsikás együttes prímása a táncház végén elhangzó népzenékről beszél.
Muzsikás gyerektáncház – megvalósult táncházi alkalmak:
2023. szeptember: 2 alkalom; 2023. október: 5 alkalom; 2023. november: 4 alkalom; 2023. december: 3 alkalom; 2024. január: 4 alkalom; 2024. február: 4 alkalom; 2024. március: 4 alkalom; 2024. április: 5 alkalom; 2024. május: 4 alkalom
Összesített látogatói létszám a támogatási időszak alatt kb. 3500 fő volt.
2. Moldvai csángó és gyimesi táncház
A kéthetente szombatonként megrendezett Moldvai csángó és gyimesi táncházban a Sültü Zenekar és a Pesti Csángók Baráti Társaság Zenekar zenélt.
A Sültü Zenekar idős csángó mesterektől tanult hagyományos moldvai csángó és gyimesi népzenét játszik. A zenekar 1997-ben alakult és 2003 óta (kisebb megszakítással) társzenekarokkal tart kéthetente szombaton csángó táncházat a TEMI Fővárosi Művelődési Házában (FMH), amely a művelődési ház egyik leglátogatottabb népzenei eseménye. A moldvai táncházban a Csík faluból származó Szilágyi Angelika énekeket tanít, bepillantást enged a csángók mindennapjaiba, mesél a csángó népszokásokról, ünnepekről.
A Pesti Csángók Baráti Társaság Zenekar gyimesi gardonos muzsikát játszik, a gazdagabb vonós dallamrepertoárt a régiesebb furulyás hangzással fűszerezve.
Az évad közben apróbb időpont változtatást is eszközöltünk, hogy minél több idő jusson a táncra és a zenekarváltás minél kevesebb időt vegyen el és egyik táncházi rész se sérüljön. A 19.00 órai kezdést előre hoztuk 18.30-ra.
18:30/19:00–21:00 – GYIMESI táncház folyamatos tánctanítással kezdőknek és haladóknak. Zenél a Pesti Csángók Baráti Társaság Zenekar, táncot tanít Tündik Tamás, Antal Zalán és Ladányi Tamás.
21:00–23:40 – MOLDVAI táncház a Sültü Zenekarral. A szünetben énektanítás: Szilágyi Angelika (ének), Benkő András (koboz, ének).
Moldvai csángó és gyimesi táncház – megvalósult táncházi alkalmak:
2023. szeptember: 3 alkalom; 2023. október: 2 alkalom; 2023. november: 2 alkalom; 2023. december: 3 alkalom; 2024. január: 2 alkalom; 2024. február: 2 alkalom; 2024. március: 3 alkalom; 2024. április: 2 alkalom; 2024. május: 2 alkalom; 2024. június: 2 alkalom
Összesített látogatói létszám a támogatási időszak alatt: kb. 2300 fő volt.
3. Balkáni táncház
A Nevetek zenekar a balkáni zene sokféleségét bemutatva tervezi meg táncházait, amelyeken tánc- és daltanítás, koncert és össztánc szerepel, olykor érdekes balkáni népszokások bemutatásával havonta, minden második pénteken. A Nevetek zenekar balkán táncházában a makedón, görög, szerb, bolgár, trák, örmény táncoké a főszerep. Rengeteg új dalra és táncra, tánctanításra számíthatnak minden alkalommal a résztvevők. A zenekar tagjainak életét hosszú évtizedek óta áthatja a balkáni zene és tánc szeretete. Repertoárjukban főleg azok a zenék szerepelnek, amelyekre táncolni ők is szeretnek: többek között macedón, szerb, görög, bolgár, horvát tájegységekről válogatták ki a kedvenceiket. Az elszámolási időszakban is stabilan megtartotta, már a kezdetben is lelkes és népes, látogatótáborát. A zenekar tavaszi tábora és tematikus táncos hétvégéi is látogatottak. Vannak már olyan turistacsoportok is, amelyeket célzottan hoznak hozzánk a balkáni táncházukba, annak különleges zenei világa miatt.
Balkáni táncház – megvalósult táncházi alkalmak:
2023. szeptember: 1 alkalom; 2023. október: 1 alkalom; 2023. november: 1 alkalom; 2023. december: 2 alkalom; 2024. január: 1 alkalom; 2024. február: 1 alkalom; 2024. március: 1 alkalom; 2024. április: 1 alkalom; 2024. május: 1 alkalom
Összesített látogatói létszám a támogatási időszak alatt kb. 750 fő volt.
Bizonyos népszokások a naptári ünnepekhez, más tradíciók a családi ünnepekhez kötődnek. A táncházak tematikája részben a hagyományos ünnepekhez (Szent Mihály napja, Szent Márton napja, karácsony, farsang, húsvét, Szent György napja, pünkösd stb.) kapcsolódott. Év végén pedig egy nagyobb össztáncház mellett még a Csángó Szilveszteri bál is tovább színesítette a táncházaink palettáját.